دانش بنیان

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، امروز چهارشنبه ۲۸ تیرماه پذیرای جمعی از رؤسای پارک‌های علم و فناوری کشور و معاون نوآوری وزیر علوم بود. این نشست یک‌روزه با هدف گفت‌وگو با رؤسای پارک‌ها، گزارش نحوه تعامل با پارک‌ها، تشریح طرح برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان، رویکرد معاونت برای رفتن به سمت مراکز هم‌آفرینی و شرح سیاست‌های جدید در نحوه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این نشست با اشاره به پذیرش تأثیرگذاری اقتصاد دانش‌بنیان در بین مردم اظهار داشت: ترویج، تبلیغ و فرهنگ‌سازی برای هویت‌بخشی به فناوری و دانش‌بنیان‌ها در کشور موضوعی است که در سال‌های گذشته با محوریت مقام معظم رهبری دنبال شده است؛ تا جایی که هم‌اکنون شاهد حضور بیش از ۱۰ هزار شرکت خلاق و دانش‌بنیان دارای محتوا و هویت در کشور هستیم.

وی افزود: گفتمان و ادبیات دانش‌بنیان حاضر تنها در صورتی سر پا خواهد ماند که مردم تأثیر آن را در زندگی خود حس کنند و این امر با افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها از GDP، اشتغال و تهیه زیرساخت‌های مهم در کشور محقق می‌شود. امروز دوره تبلیغ و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان گذشته است و باید به سمت تأثیرگذاری و هدف‌گذاری برای حل مسائل کشور پیش برویم.

دهقانی تأکید کرد: در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ با استفاده از فروش نفت و پول آن ساختمان‌ها، پارک‌ها و مراکز زیادی را راه‌اندازی کردیم. امروز اگر با این رویکرد به پیش برویم قطعا محکوم به شکست هستیم و به سرمایه و بخش خصوصی نیاز داریم.

پارک‌ها باید «تقاضامحور» عمل کنند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در خصوص لزوم تغییر رویکرد دانشگاه‌ها و پارک‌ها اظهار داشت: رویکرد عرضه‌محور و تشویق و انگیزش همه افراد به کارآفرینی و ارائه ایده اشتباه است. در حال حاضر در مراکز رشد و برخی پارک‌ها، شرکت‌هایی با ۲ یا ۳ نفر وجود دارد که تولید فناوری‌های پیچیده‌ای را در دستور کار دارند. از طرف مقابل شرکت‌های بزرگ دغدغه فناوری ندارند و نگاه آن‌ها به شرایط اقتصادی کشور است و به سمت این شرکت‌های کوچک نمی‌روند. شرکت‌های کوچک این چنینی، بعد از مدتی سرخورده و غیر فعال می‌شوند.

او افزود: پارک‌های علم و فناوری باید تبدیل به بستر هم‌رسانی نیازهای کشور و حل آن‌ها توسط فناوران باشند و باید تناسبی را بین ایده‌ها، نوآوری‌ها و تقاضاهای کشور ایجاد کنند. از طرفی پارک‌ها بایستی به نیاز و صنایع آمایش سرزمینی متصل شوند. بر خلاف گذشته، امروز بخش خوبی از مخاطبین معاونت صنایع هستند، چراکه قانون جهش تولید دانش‌بنیان ظرفیت‌های خوبی را در اختیار قرار می‌دهد و با استفاده از آن‌ها بایستی دانش‌بنیان‌ها را به صنایع پیوند داد.

تجمیع امکانات و توزیع حمایت‌ها برای تأثیرگذاری بیشتر

دهقانی تجمیع امکانات برای هم‌افزایی مراکز توسعه اظهار داشت: در کشور صدها مرکز دیتاسنتر و یا اتاق تمیز بزرگ و کوچک وجود دارد و بسیاری از آن‌ها برای کارهای مهم قابل استفاده نیست. بایستی به کمک مراکز هم‌افزایی و توسعه قراردادی، زیرساخت‌های مؤثر و کلانی درست کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان چندین شهر بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

او در ادامه گفت: تا کنون رویکرد معاونت افزایش سطح نوآوری و فناوری در کشور بود، اما امروز باید به سمت رویکردهای Market Pull برویم و این رویکرد را با تجارب زیست‌بوم کشور تلفیق کنیم. 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: منابع معاونت برای بخش خصوصی و دانش‌بنیان‌های کل کشور است و در برنامه‌های برش استانی، مدیریت حمایت‌ها و نه مصرف آن به استان‌ها اعطا می‌شود. استاندارها تکلیف دارند که زیرساخت‌های مهم در استان‌ها را ایجاد کنند تا شرکت‌های دامش‌بنیان آن استان تأثیرگذاری قابل توجهی در اقتصاد و کشکلات آن استان داشته باشند.

مدل ارزیابی جدید و کمک از پارک‌ها برای ارزیابی نوپاها

دهقانی با اشاره به اصلاح نظام ارزیابی دانش‌بنیان‌ها اظهار داشت: با توجه به نقاط ضعف و قوت نظام ارزیاابی قبلی، این مدل را اصلاح و ارتقا دادیم. در نظام ارزیابی جدید هم فناوری و فرآیند شرکت‌ها و هم ورودی و خروجی آن‌ها بررسی می‌شود. در این شرکت‌ها موضوعاتی مثل نسبت آن‌ها با مسائل کشور و میزان اشتغال آن‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تشریح کرد: مطابق با نظام جدید، شرکت‌های کوچک به عنوان نوپا شناخته می‌شوند و شرکت‌هایی که محصول دانش‌بنیان آن زیر ۵۰ درصد از فروش را تشکیل دهد به عنوان نوآور و شرکت‌هایی که پرسنل با تعداد بالا و محصول با سهم فروش بیشتر از ۵۰ درصد هستند نیز به عنوان دانش‌بنیان‌های فناور شناخته می‌شوند.

دهقانی تأکید کرد: حمایت‌ها هم طبق همین دسته‌بندی به شرکت‌ها اعطا می‌شود. به عنوان مثال شرکت‌های نوپا معافیت مالیاتی و حمایت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های فناور اعتبار مالیاتی دریافت می‌کنند. در این نوع دسته‌بندی حجم کل معافیت مالیاتی که به شرکت‌ها اعطا می‌شود به ۱۰۰ میلیارد نیز نمی‌رسد.

وی در پایان گفت: برنامه داریم که ارزیابی نوپاها را به جای کارگزاران معاونت به پارک‌های بالغ کشور بسپاریم. در حال حاضر نیز ۱۰ پارک به صورت آزمایشی و پایلوت برای این کار انتخاب شده است. هزینه‌ای که قرار بود به کارگزاران برای این کار بدهیم، به این پارک‌ها داده می‌شود. همچنین در این نشست، تفاهم‌نامه‌ ایجاد مرکز هم‌آفرینی صنایع نوشیدنی و لبنی برای شرکت زمزم با حضور رئیس بنیاد مستضعفان منعقد گردید.

معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 1

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 3
bike - Footer Dark 02 - 4