برنامه ریزی منابع انسانی (HRP)

برنامه ریزی منابع انسانی (HRP) فرآیند مستمر برنامه ریزی سیستماتیک برای دستیابی به استفاده بهینه از با ارزش ترین دارایی سازمان یعنی کارکنان با کیفیت است. برنامه ریزی منابع انسانی بهترین تناسب بین کارمندان و مشاغل را تضمین می کند و در عین حال از کمبود یا مازاد نیروی انسانی جلوگیری می کند.

چهار مرحله کلیدی برای فرآیند HRP وجود دارد. آنها شامل تجزیه و تحلیل عرضه نیروی کار فعلی، پیش بینی تقاضای نیروی کار، متعادل کردن تقاضای کار پیش بینی شده با عرضه، و حمایت از اهداف سازمانی هستند. HRP یک سرمایه گذاری مهم برای هر کسب و کاری است، زیرا به شرکت ها اجازه می دهد هم مولد و هم سودآور باقی بمانند.

 

مفاهیم کلیدی

برنامه ریزی منابع انسانی (HRP) یک استراتژی است که توسط یک شرکت برای حفظ یک جریان ثابت از کارکنان ماهر و در عین حال اجتناب از کمبود یا مازاد کارکنان استفاده می شود.

داشتن یک استراتژی HRP خوب می تواند به معنای بهره وری و سودآوری یک شرکت باشد.

چهار مرحله کلی در فرآیند HRP وجود دارد:

  • شناسایی عرضه فعلی کارکنان
  • تعیین آینده نیروی کار
  • ایجاد تعادل بین عرضه
  • تقاضای نیروی کار، و توسعه برنامه هایی که از اهداف شرکت پشتیبانی می کند.

 

برنامه ریزی منابع انسانیHRP برای چه مواردی استفاده می شود؟

برنامه‌ریزی منابع انسانی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا از قبل برنامه‌ریزی کنند تا بتوانند عرضه ثابتی از کارکنان ماهر را حفظ کنند. این فرآیند برای کمک به شرکت‌ها در ارزیابی نیازهایشان و برنامه‌ریزی از پیش برای برآوردن این نیازها استفاده می‌شود.

 

برنامه ریزی منابع انسانی باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند با چالش های کوتاه مدت کارکنان مواجه شود و در عین حال با شرایط متغیر در محیط کسب و کار در بلندمدت سازگار شود. HRP با ارزیابی و ممیزی ظرفیت فعلی منابع انسانی شروع می شود.

در اینجا، شناسایی مجموعه مهارت های شرکت و هدف قرار دادن مهارت های مورد نیاز شرکت، آن را قادر می سازد تا به طور استراتژیک به اهداف تجاری دست یابد و برای چالش های آینده مجهز شود. برای رقابتی ماندن، کسب‌وکارها ممکن است به مهارت‌های پیشرفته یا ارتقای مهارت کارکنان خود با تکامل و تغییر محیط بازار نیاز داشته باشند.

 

برای حفظ کارکنان و رقابتی ماندن، HRP اغلب به طراحی سازمانی، انگیزه کارکنان، برنامه ریزی جانشین پروری و افزایش بازده سرمایه گذاری به طور کلی نگاه می کند.

چالش های برنامه ریزی منابع انسانی (HRP)

چالش های HRP شامل نیروهایی است که همیشه در حال تغییر هستند. اینها شامل مریض شدن کارمندان، ترفیع شغلی، رفتن به تعطیلات یا ترک شغل دیگر می شود. HRP تضمین می کند که بهترین تناسب بین کارگران و مشاغل وجود دارد و از کمبود و مازاد در مجموعه کارکنان جلوگیری می کند.

برای کمک به جلوگیری از موانع آینده و برآوردن اهداف آنها، مدیران منابع انسانی باید برای انجام کارهای زیر برنامه ریزی کنند:

  • کارکنان ماهر را بیابید و جذب کنید.
  • بهترین نامزدها را انتخاب کنید، آموزش دهید و به آنها جایزه بدهید.
  • با غیبت ها کنار بیایید و با درگیری ها کنار بیایید.
  • کارمندان را ارتقا دهید یا برخی از آنها را رها کنید.

سرمایه گذاری در HRP یکی از مهم ترین تصمیماتی است که یک شرکت می تواند بگیرد. به هر حال، یک شرکت فقط به اندازه کارکنانش خوب است و سطح بالای مشارکت کارکنان می تواند برای موفقیت یک شرکت ضروری باشد. اگر یک شرکت بهترین کارمندان و بهترین شیوه ها را در اختیار داشته باشد، می تواند به معنای تفاوت بین کندی و بهره وری باشد که به هدایت شرکت به سمت سودآوری کمک می کند.

برنامه ریزی منابع انسانی (ERP)  یکی از حوزه‌های فعالیت راهبردی شرکت فناوری سایپا ارتباط می‌باشد.

مهارت ها و مسئولیت های HRM

منابع انسانی چیست؟

 

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 1

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 3
bike - Footer Dark 02 - 4