توسعه نرم افزار سفارشی چیست؟

توسعه نرم‌افزار یا برنامه‌ای که نیازمندی‌های خاص کسب‌وکار را برآورده می‌کند، برای بقا در عصر رقابتی امروز ضروری است. توسعه نرم افزار سفارشی فرآیند مفهوم سازی، طراحی، ساخت و استقرار نرم افزار برای یک فرد خاص یا گروهی از افراد در یک سازمان یا به عنوان یک ترتیبات شخص ثالث است.

 

نرم افزار سفارشی برای رفع نیازهای کاربران خاص ساخته شده است و کارآمدتر از نرم افزارهای تجاری خارج از قفسه (COTS) در نظر گرفته می شود. از آنجایی که COTS مجموعه وسیع تری از الزامات را هدف قرار می دهد، برای مخاطبان وسیع تری ایده آل است. نرم افزارهای خارج از قفسه تبلیغ و به بازار عرضه می شوند تا کسب و کارهای مختلف بتوانند آنها را در برنامه های تجاری روزمره خود تعبیه کنند. یکی از بهترین نمونه های راه حل های خارج از قفسه، مایکروسافت آفیس است، زیرا می تواند نیازهای عمومی گسترده تری از مخاطبان را در سطح جهانی برآورده کند.

 

اما هر نیاز تجاری را نمی توان تعمیم داد. فرآیندهای کسب و کار و تیم های خاص مجموعه خاصی از نیازها را دارند که نیازمند راه حل های تخصصی هستند. اینجاست که توسعه نرم افزار سفارشی کاربرد خود را پیدا می کند. به عنوان مثال، پورتال های ماژول دوره برای دانشجویان یا نرم افزارهای تجارت الکترونیک خاص صنعت برای تجربه خرید ساده، مجموعه نرم افزارهای سفارشی هستند.

 

تفاوت بین نرم افزار سفارشی و نرم افزار Off The Shelf چیست؟

سوال ساخت در مقابل خرید همچنان بر شرکت هایی که به دنبال راه حل های نرم افزاری هستند تأثیر می گذارد. نرم افزار خارج از قفسه به محض نصب بر روی دستگاه یا رایانه آماده استفاده است. از سوی دیگر، نرم افزارهای سفارشی برای برآوردن نیازهای خاص طراحی و توسعه می یابند.

 

هر دوی این فناوری ها از نظر عملکرد، قابلیت استفاده و عملکرد، شکاف قابل توجهی دارند. هر فن آوری مزایا و معایب خود را دارد و در اینجا یک طرح کلی از همان است.

 

پیاده سازی

هر روز که می گذرد کدنویسی آسان تر می شود. پیش از این، برنامه نویسان هفته ها را صرف اجرای خطوط کد می کردند. امروزه دانش‌آموزان در سطح دبیرستان در زمینه کدنویسی آموزش می‌بینند و تعداد فزاینده‌ای از تکه‌های کد منبع باز برای هر عملکردی به آسانی در دسترس هستند. رابط‌های بصری کشیدن و رها کردن ارائه شده توسط IDEها امکان توسعه برنامه‌های بسیار پیشرفته را بدون حتی نوشتن کد فراهم می‌کند. دانش اولیه کدنویسی می تواند برای امکان سفارشی سازی های مورد نیاز به سرعت کافی باشد.

اما، سهولت کدنویسی به این معنا نیست که توسعه نرم‌افزار یک راهپیمایی است. کدنویسی تنها یک جنبه از کل فرآیند توسعه نرم افزار است. جمع آوری نیازمندی ها، طراحی UI/UX، تست و ارتقاء از دیگر مراحل حیاتی فرآیند توسعه هستند که به منابع مجرب و ماهر نیاز دارد. توسعه نرم افزار سفارشی ممکن است علیرغم مهارت های بالا، پیشنهادی قابل مدیریت به نظر برسد. وظایف توسعه ای می تواند حواس شرکت ها را از تمرکز اصلی خود منحرف کند. منابع داخلی IT می توانند از قبل در فعالیت های تعمیر و نگهداری روزانه دخیل باشند و وظایف توسعه می تواند بر کارایی آنها تأثیر بگذارد.

 

با نرم‌افزار سفارشی، شرکت‌ها ممکن است مجبور باشند تا زمانی که مشکلات حل نشده و نرم‌افزار در نهایت رشد کند، اشکالاتی را متحمل شوند. با استفاده از نرم افزارهای آماده، شرکت ها می توانند از اشتباهات دیگران درس بگیرند.

 

علاوه بر این، تمرکز اصلی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار خارج از قفسه، فقط نرم‌افزار است و بهترین شیوه‌های چابک و سایر روش‌ها را برای توسعه نرم‌افزار پیاده‌سازی می‌کنند. آنها همچنین با فناوری های نوظهور به روز می شوند تا در مزیت رقابتی قرار بگیرند. بنابراین، قبل از توسعه یک نرم افزار خارج از قفسه، به طور گسترده آزمایش می شود تا از رفع اشکالات اطمینان حاصل شود.

 

اما، خرید نرم‌افزارهای آماده به آسانی خرید انبه از سوپرمارکت نیست. یک شرکت هنوز باید تمرین جمع آوری نیازمندی ها را برای یافتن محصول مناسب انجام دهد. حتی راه‌حل‌های نرم‌افزاری خارج از قفسه نیز باید از نظر طراحی UX، زیرساخت‌های مورد نیاز، سازگاری با دستگاه‌های مختلف و سهولت استفاده ارزیابی شوند. علاوه بر این، نرم افزار خارج از قفسه نمی تواند به اندازه مقیاس کسب و کار شما باشد زیرا شما مالک آن نیستید.

ادغام

در عصری که تجزیه و تحلیل داده ها برای ماندن در لبه رقابت ضروری است، سازمان ها نیاز به یکپارچه سازی یکپارچه نرم افزار با سایر سیستم های سطح سازمانی دارند. وقتی صحبت از امکانات یکپارچه سازی می شود، نرم افزارهای آماده ممکن است به طور یکپارچه با سایر سیستم های نرم افزاری ادغام نشوند. سرمایه گذاری و زمان اضافی در توسعه نرم افزار سفارشی می تواند ارزشمند باشد، زیرا می توان آن را طراحی و توسعه داد تا امکان یکپارچه سازی یکپارچه را فراهم کند.

توسعه‌دهنده نرم‌افزار می‌تواند هنگام ایجاد طرح اولیه برای پروژه توسعه نرم‌افزار، سیستم موجود را در نظر بگیرد و اطمینان حاصل کند که نرم‌افزار جدید به‌طور یکپارچه در اکوسیستم فناوری اطلاعات فعلی کار می‌کند.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری یکی از عوامل بسیار مهم در هنگام در نظر گرفتن فناوری برای کسب و کار شما است. نرم افزاری که برای کسب و کار خود نیاز دارید باید به اندازه کافی مقیاس پذیر باشد تا نیازهای فعلی و آینده را برآورده کند. با گسترش کسب و کار شما، ممکن است مجبور شوید ویژگی ها و عملکردهای جدیدی اضافه کنید. بنابراین، بهتر است توسعه نرم افزار به صورت مقیاس پذیر انجام شود. نرم افزار خارج از قفسه نمی تواند این امکانات را فراهم کند.

ارتقاء

شکی نیست که نرم افزارهای آماده پشتیبانی بی عیب و نقص مشتری را به شما ارائه می دهند. اما گاهی اوقات، آنها برای مدت طولانی به روز نمی شوند زیرا ممکن است مجبور شوید با یک محصول قدیمی کار کنید و تأثیر منفی بر تجارت شما بگذارد. نرم افزار سفارشی به شما این امکان را می دهد که هر تغییری را که نیاز دارید و هر زمان که بخواهید ایجاد کنید. شما مسئول تصمیم گیری در رابطه با ارتقاء و ویژگی های جدید هنگام توسعه نرم افزار سفارشی هستید. برای افزودن قابلیت‌های جدید به نرم‌افزارتان، نیازی نیست منتظر نسخه‌های جدید باشید.

اگر می‌خواهید نرم‌افزار تخصصی نیازهای خاص کسب‌وکار شما را برآورده کند، توسعه نرم‌افزار سفارشی راه‌حل ایده‌آلی برای شما خواهد بود.

 

لینکهای مفید:

طراحی نرم افزار مدیریت سفارش OMS

نرم افزار مدیریت سفارش توزیع شده (DOM) چیست؟

توسعه نرم افزار چیست؟

گروه خودروسازی سایپا

 

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 2

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 4
bike - Footer Dark 02 - 5