توپولوژی شبکه چیست؟

پیکربندی یا توپولوژی یک شبکه کلیدی برای تعیین عملکرد آن است. توپولوژی شبکه روشی است که یک شبکه مرتب می شود، از جمله توصیف فیزیکی یا منطقی نحوه تنظیم پیوندها و گره ها برای ارتباط با یکدیگر.

راه‌های متعددی وجود دارد که یک شبکه را بتوان مرتب کرد، همه مزایا و معایب متفاوتی دارند، و برخی در شرایط خاص مفیدتر از سایر راه‌ها هستند.  هنگام انتخاب توپولوژی شبکه، ادمین ها طیف وسیعی از گزینه ها را دارند و این تصمیم باید به اندازه و مقیاس کسب و کار، اهداف و بودجه آنها باشد.

چندین کار در مدیریت توپولوژی شبکه موثر است، از جمله مدیریت پیکربندی، نقشه برداری بصری، و نظارت بر عملکرد کلی. نکته کلیدی این است که اهداف و الزامات خود را برای ایجاد و مدیریت توپولوژی شبکه به روشی مناسب برای کسب و کار خود درک کنید.

پس از تعریف عمیق توپولوژی شبکه، این مقاله به انواع اصلی توپولوژی شبکه، مزایا و معایب آنها و ملاحظاتی برای تعیین اینکه کدام یک برای کسب و کار شما بهترین است، می پردازد. همچنین در مورد استفاده و مزایای نرم افزار نقشه برداری توپولوژی شبکه مانند SolarWinds® Network Topology Mapper در پیکربندی شبکه شما، تجسم نحوه اتصال دستگاه ها و عیب یابی مشکلات شبکه صحبت خواهیم کرد.

 

توپولوژی شبکه چیست؟

توپولوژی شبکه به نحوه چیدمان نودها، دستگاه ها و اتصالات مختلف در شبکه شما به صورت فیزیکی یا منطقی در رابطه با یکدیگر اشاره دارد. شبکه خود را به عنوان یک شهر و توپولوژی را به عنوان نقشه راه در نظر بگیرید.

همانطور که راه‌های زیادی برای ترتیب و نگهداری یک شهر وجود دارد – مانند اطمینان از اینکه خیابان‌ها و بلوارها می‌توانند عبور و مرور بین بخش‌هایی از شهر را که بیشترین ترافیک را دارند تسهیل کنند – راه‌های مختلفی برای ترتیب دادن یک شبکه وجود دارد. هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند و بسته به نیاز شرکت شما، ترتیبات خاصی می تواند ارتباط و امنیت بیشتری به شما بدهد.

دو رویکرد برای توپولوژی شبکه وجود دارد: فیزیکی و منطقی.

توپولوژی شبکه فیزیکی، همانطور که از نام آن پیداست، به اتصالات فیزیکی و اتصالات متقابل بین گره ها و شبکه – سیم ها، کابل ها و غیره اشاره دارد.

توپولوژی شبکه منطقی کمی انتزاعی‌تر و استراتژیک‌تر است و به درک مفهومی این موضوع اشاره می‌کند که چگونه و چرا شبکه به شکلی که هست چیده شده است و چگونه داده‌ها در آن حرکت می‌کنند.

چرا توپولوژی شبکه مهم است؟

چیدمان شبکه شما به چند دلیل مهم است. مهمتر از همه، نقش اساسی در نحوه و چگونگی عملکرد شبکه شما دارد. انتخاب توپولوژی مناسب برای مدل عملیاتی شرکت شما می تواند عملکرد را افزایش دهد و در عین حال مکان یابی خطاها، عیب یابی خطاها و تخصیص موثرتر منابع در سراسر شبکه را برای اطمینان از سلامت بهینه شبکه آسان تر کند. یک توپولوژی شبکه ساده و با مدیریت صحیح می تواند کارایی انرژی و داده را افزایش دهد که به نوبه خود می تواند به کاهش هزینه های عملیاتی و نگهداری کمک کند.

طراحی و ساختار یک شبکه معمولاً در نمودار توپولوژی شبکه ایجاد شده توسط نرم افزار نشان داده و دستکاری می شود. این نمودارها به چند دلیل ضروری هستند، اما به ویژه برای اینکه چگونه می‌توانند نمایش‌های بصری از طرح‌بندی‌های فیزیکی و منطقی را ارائه دهند، و به مدیران اجازه می‌دهند اتصالات بین دستگاه‌ها را هنگام عیب‌یابی ببینند.

نحوه چیدمان یک شبکه می تواند عملکرد شبکه، اتصال و محافظت در برابر خرابی را ایجاد کند یا از بین ببرد. سوال “توپولوژی شبکه چیست؟” را می توان با توضیح دو دسته در توپولوژی شبکه پاسخ داد.

فیزیکی – توپولوژی شبکه فیزیکی به اتصالات واقعی (سیم، کابل و غیره) از نحوه چیدمان شبکه اشاره دارد. کارهای راه اندازی، نگهداری و تامین نیاز به بینش نسبت به شبکه فیزیکی دارند.
منطقی – توپولوژی شبکه منطقی یک ایده سطح بالاتر از نحوه راه اندازی شبکه است، از جمله اینکه کدام گره ها به یکدیگر متصل می شوند و از چه راه هایی و همچنین نحوه انتقال داده ها از طریق شبکه. توپولوژی شبکه منطقی شامل هر گونه منابع مجازی و ابری است.
مدیریت و نظارت موثر شبکه نیازمند درک قوی از توپولوژی فیزیکی و منطقی یک شبکه است تا اطمینان حاصل شود که شبکه شما کارآمد و سالم است.

 

لینکهای مفید:

مبانی شبکه های کامپیوتری

طراحی شبکه های کامپیوتری

گروه خودروسازی سایپا

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 3

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 5
bike - Footer Dark 02 - 6