طراحی شبکه های کامپیوتری چیست؟

طراحی شبکه های کامپیوتری یک امر بسیار مهم است. اما چرا؟ از آنجایی که شبکه‌ها برای عملکردهای تجاری حیاتی می‌شوند، تصمیمات طراحی که توسط متخصصان فناوری اطلاعات گرفته می‌شود می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد.

شبکه ای با طراحی خوب و برنامه ریزی شده عملکرد بهتری خواهد داشت. ایمن‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و عیب‌یابی آن آسان‌تر خواهد بود، و به راحتی مقیاس‌پذیر می‌شود و با فناوری‌های آینده سازگار می‌شود.

آیا طراحی شبکه های کامپیوتری همان توپولوژی شبکه است؟

در حالی که طراحی شبکه شامل فرآیندها و نتایج تجاری می شود، توپولوژی شبکه به طرحی اشاره دارد که از طریق نمودارهای شبکه مشاهده می شود، که اغلب نقشه های توپولوژی نامیده می شود. حلقه، زنجیره، درخت و مش چند نوع توپولوژی شبکه هستند.

فرآیند طراحی شبکه های کامپیوتری چیست؟

نمودار شبکه به طور معمول محور فرآیند طراحی است. این یک نمایش بصری از شبکه را ارائه می دهد و اطلاعاتی مانند اتصالات فیزیکی را یکپارچه می کند. کمیت، نوع و مکان همه دستگاه ها و نقاط پایانی؛ آدرس دهی IP؛ و فرآیندهای امنیتی و معماری. نرم‌افزار طراحی شبکه می‌تواند با ایجاد یک سایت یا طرح اداری برای نقشه‌برداری اتصالات فیزیکی کمک کند.

هنگام ساختن یک شبکه از ابتدا، اولین قدم جمع آوری لیستی از تمام دارایی ها، نقاط پایانی، کاربران، دستگاه ها، شبکه های محلی و سایر عناصر شبکه است. تیم های فناوری اطلاعات این اطلاعات را در برنامه طراحی شبکه وارد می کنند تا اولین تکرار یک نمودار شبکه را ایجاد کنند.

هنگام طراحی برای محیط‌های شبکه موجود، فرآیند زیرساخت‌های موجود را که باید در طول تولید و استقرار شبکه جدید حفظ یا اجرا شود، یکپارچه می‌کند. الگوهای استفاده و گردش کار موجود می‌تواند سلسله مراتب و توپولوژی‌های شبکه جدید را که با همکاری تیم‌های امنیت، محصول و تجربه کاربر در طراحی تکامل می‌یابد، اطلاع دهد.

بهترین روش های طراحی شبکه

ارزش طراحی را بشناسید
طراحی شبکه‌هایی که عملکردهای حیاتی کسب‌وکار را انجام می‌دهند، باید فرآیندی کاملاً اندیشیده شده باشد، نه اینکه با هم ترکیب شوند. اختصاص زمان و منابع مناسب به فرآیند طراحی منجر به ایجاد شبکه ای مقرون به صرفه، مدیریت آسان و آماده رشد می شود.

طراحی برای امنیت
امنیت شبکه باید در مراحل اولیه طراحی ایجاد شود، نه اینکه بعداً پیچ و مهره شود. اگر امنیت در طراحی لحاظ نشده باشد، ابزارهای امنیتی ناسازگار می توانند بر عملکرد شبکه، تجربه کاربر و قابلیت مدیریت تأثیر بگذارند.

طراحی برای انعطاف پذیری
این فرآیند با ایجاد فهرستی از چالش‌های انعطاف‌پذیری که یک سازمان با آن مواجه است آغاز می‌شود – مانند حوادث امنیتی، مشکلات شبکه، یا نیاز ناگهانی به به‌روزرسانی برنامه‌ها یا افزایش یا کاهش مقیاس. تیم های فناوری اطلاعات می توانند از این سناریوها برای آزمایش توانایی طراحی شبکه در پاسخگویی و تنظیم استفاده کنند.

طراحی برای مقیاس پذیری
ارزیابی کنید که سازمان چه نوع مقیاس‌بندی را احتمالاً انجام می‌دهد، مانند افزودن مداوم مشتریان یا خدمات ارتقاء و کاهش مقیاس سریع برای تطبیق با جریان‌های کاری خاص. با پیروی از این فرآیند، تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند شبکه‌هایی را طراحی کنند تا مقیاس‌پذیری را آسان‌تر و مقرون به صرفه‌تر کنند.

طراحی برای دید
یک سیستم مدیریت شبکه (NMS) می‌تواند به ایجاد دید در شبکه کمک کند و تیم‌های فناوری اطلاعات را برای شناسایی مشکلات احتمالی و نظارت بر معیارهای عملکرد آسان‌تر کند.

با تکامل نیازهای شبکه به طراحی ادامه دهید
همانطور که یک تجارت رشد می کند و تغییر می کند، شبکه آن نیز باید تغییر کند. کاربران و مشتریان می آیند و می روند، برنامه ها تکامل می یابند و عادات کاری تغییر می کند. یک طراحی شبکه با کارایی بالا و مقرون به صرفه باید برای سازگاری با این تغییرات تنظیم شود.

طراحی برای پایداری
برای طراحی شبکه ای برای پایداری، تیم های فناوری اطلاعات می توانند سیستم مدیریت انرژی و پایداری جهانی (GEMS) را پیاده سازی کنند. ابتکارات شامل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اجرای ویژگی های انرژی برای کاهش تقاضای جهانی انرژی است.

ویژگی های راه حل طراحی شبکه

ویژگی های معمول در بسیاری از ابزارهای طراحی شبکه شامل موارد زیر است.

نقشه برداری شبکه
نگاشت شبکه رابطی است که برای تجسم جنبه های فیزیکی و منطقی شبکه استفاده می شود.

نقشه برداری سایت
نقشه سایت تجسم یک فضای کاری واقعی است. نقشه سایت به برنامه ریزی عناصر فیزیکی و کابل کشی با جزئیات بیشتر کمک می کند.

قالب ها
اکثر راه حل های طراحی شبکه با قالب هایی از توپولوژی های شبکه معمولی ارائه می شوند. برخی از راه حل ها همچنین شامل کتابخانه هایی از عناصر واقعی شبکه هستند که می توانند به راحتی به یک طرح اضافه شوند.

ابزارهای صادرات فایل
اکثر راه حل های طراحی اجازه می دهد تا طرح ها به صورت PDF صادر شوند. برخی راه‌حل‌ها ممکن است طرح‌ها را در قالب‌های Microsoft Visio یا فرمت‌های تخصصی مانند XAML صادر کنند.

کشف
برخی راه حل ها دارای ابزارهای کشف داخلی هستند، به این معنی که به طور خودکار موجودی و نمودار زیرساخت شبکه موجود را نشان می دهند.

نظارت بر
برخی از راه حل های طراحی شبکه، کشف را یک قدم فراتر می برند و همچنین شبکه را نظارت می کنند. این فرآیند می تواند اطلاعات پس زمینه مفیدی را در مرحله طراحی ارائه دهد.

توپولوژی های تخصصی
برای ساده‌سازی شبکه‌های سازمانی پیچیده، مهندسان اغلب از تقسیم‌بندی، توپولوژی‌های سلسله مراتبی و روش‌های مونتاژ مدولار استفاده می‌کنند که می‌توانند به راحتی در تولید خودکار شوند.

فلوچارت ها
ویژگی‌های فلوچارت به تیم‌های فناوری اطلاعات این امکان را می‌دهد که نه تنها شبکه‌ها یا مکان‌های فیزیکی، بلکه گردش‌های کاری مشخص را نیز ترسیم کنند. این فرآیند می تواند به آزمایش توانایی طراحی برای مدیریت گردش کار کمک کند.

لینکهای مفید:

طراحی پایگاه داده

آنچه باید درباره توسعه پایگاه داده بدانید

قرایند توسعه پایگاه داده

گروه خودروسازی سایپا

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 1

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 3
bike - Footer Dark 02 - 4