4e174ab0 95e7 4e71 8132 cb50043455cc 910x600 1 - عرضه خودرو در بورس از سر گرفته می‌شود - 1

با تغییر سکان مدیریت وزارت صمت و موافقت وزیر جدید با عرضه اتومبیل در بورس کالا، بار دیگر این رویه از سر گرفته می‌شود.

عرضه خودرو در بورس یکی از اتفاقات عجیب بازار خودرو ایران بود که البته تنها در کشور ما رخ داد. طی این مرحله، تعدادی از خودروهای سبک و سنگین در بورس کالا و براساس رقابت بین خریداران فروخته شدند. بااین‌حال پس از راه‌اندازی سامانه یکپارچه عرضه خودرو، فروش اتومبیل‌های سواری در بورس متوقف شد تا عرضه آن تنها از طریق سامانه یکپارچه صورت گیرد. البته فروش خودروهای سبک و سنگین تجاری طی مدت اخیر در بورس کالا ادامه داشته است.

با تغییر سکان مدیریت وزارت صمت و موافقت وزیر جدید با عرضه اتومبیل در بورس کالا، بار دیگر این رویه از سر گرفته می‌شود. سه هفته پیش ابراهیم رئیسی به سه وزیر صمت، نفت و اقتصاد ماموریت داد که در خصوص عرضه کالاها در بورس کالا اعلام نظر کنند. در نهایت با برگزاری چندین جلسه، هشتم مردادماه صورت‌جلسه‌ای منتشر شد که مطابق آن هر سه وزارتخانه موافقت خود را با درخواست رئیس‌جمهور اعلام کردند. بنابراین بار دیگر خودرو به بورس کالا خواهد رفت.

عرضه خودرو در بورس کالا چه نتایجی دارد؟

بزرگترین عرضه اتومبیل در بورس، طی پاییز و زمستان 1401 انجام شد. طی این مرحله خودروهای مختلفی همچون پژو 207، تارا، دنا پلاس و شاهین در بورس کالا به فروش رسیدند. نخستین تاثیر این عرضه در بورس کالا، مشخص شدن میزان محبوبیت هر خودرو بود. طی این مرحله مشخص شد که خودرویی همچون دنا پلاس محبوبیت بسیاری بین مخاطبین دارد، در حالی که شاهین حتی نتوانست به اندازه تمام ظرفیت عرضه خود، مشتری جذب کند.

روند تحویل خودروهای بورسی نیز با حواشی همراه بود. نخستین حاشیه آن حذف برخی امکانات از دنا پلاس بود. در ادامه نیز تحویل برخی خودروها به سال 1402 موکول شد و مشتریان ملزم به پرداخت هزینه‌های بیشتری برای تحویل گرفتن اتومبیل خود بودند.

همچنین بخوانید: رئیس سازمان بازرسی: عرضه خودرو در بورس، قیمت آن را افزایش داد!

طی چندماه اخیر و با کاهش تب و تاب بازار خودرو، عرضه اتومبیل در بورس کالا نیز رونق خود را از دست داد. بسیاری از خودروهای تجاری عرضه شده از جمله وانت کارا یا کاپرا فیس‌لیفت با قیمت پایه معامله شدند. از این رو اگر خودروهای سواری نیز پس از عرضه در بورس با قیمت پایه معامله شوند، بازهم شاهد ریزش بیشتر قیمت‌ها در بازار خواهیم بود. در این حالت فروشندگان خودرو در بازار ناچار هستند تا تخفیفات بیشتری را برای اتومبیل‌هایشان در نظر بگیرند.

دیجیاتو

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 4

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 6
bike - Footer Dark 02 - 7