فناوری اطلاعات (IT) چیست؟

فناوری اطلاعات (IT) چیست؟

فناوری اطلاعات (IT) استفاده از سیستم های کامپیوتری برای مدیریت، پردازش، حفاظت و تبادل اطلاعات است. این یک زمینه تخصصی گسترده است که زیرشاخه ها و تخصص های مختلفی را شامل می شود. هدف مشترک بین آنها استفاده از سیستم های فناوری برای حل مشکلات و رسیدگی به اطلاعات است. در مقاله زیر می توانید با صنعت فناوری اطلاعات به صورت مفهومی و از منظر شغلی بیشتر آشنا شوید.

نمونه های روزمره IT

فهرست زیر چند نمونه از فناوری اطلاعات را که می‌توانید در محیط کسب‌وکار یا خانه با آن‌ها مواجه شوید، نشان می‌دهد.

 

خدمات رایانش ابری سازمان‌های مدرن حجم عظیمی از داده را تولید می‌کنند و برای مدیریت آن به خدمات فناوری اطلاعات مانند ابر متکی هستند. به عنوان مثال می توان به برنامه های ابری مشترک مانند Google Drive و Dropbox اشاره کرد. ممکن است خودتان از سرویس‌های ابری عمومی برای ذخیره و مدیریت داده‌های شخصی مانند تصاویر و ویدیوها استفاده کنید. به عنوان مثال، کاربران آیفون می توانند از iCloud و کاربران اندروید می توانند از Google One استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید: رایانش ابری چیست؟

امنیت شبکه. یک شبکه خصوصی مجازی یا VPN نمونه ای عالی از یک سرویس فناوری اطلاعات است که هم توسط افراد و هم برای مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. فایروال ها و نرم افزارهای ضد ویروس نمونه های دیگری از برنامه های IT هستند که برای محافظت از سیستم ها و شبکه های کامپیوتری طراحی شده اند.

عیب یابی دستگاه از راه دور این احتمال وجود دارد که در مقطعی از زندگی شخصی یا حرفه ای خود، از یک متخصص پشتیبانی فناوری اطلاعات کمک دریافت کرده باشید. عیب یابی از راه دور یکی از پرکاربردترین سرویس های IT امروزه است. به طور معمول، پشتیبانی فناوری اطلاعات می‌تواند با دستگاه‌های کاربران از هر نقطه از طریق اتصال به اینترنت برای حل مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری کار کند.

 

اجزای کلیدی فناوری اطلاعات

با توجه به گستره وسیعی از مفاهیم و کاربردهای مرتبط با فناوری اطلاعات، تعریف آن بدون زمینه خاص ممکن است دشوار باشد. به طور کلی، فناوری اطلاعات یک اصطلاح گسترده است که عناصری مانند ارتباطات دیجیتال، مدیریت شبکه، اجزای نرم افزاری و دستگاه های فیزیکی را در بر می گیرد. هدف بسیاری از این سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری انجام یکی از سه فرآیند زیر است:

 

داده کاوی. داده کاوی فرآیند مرتب سازی و تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده ها است. هدف، کشف روابط و الگوهایی است که می تواند برای حل مشکلات و شناسایی روندهای معنادار استفاده شود. بر این اساس، داده کاوی گاهی به عنوان کشف دانش در داده یا KDD نامیده می شود.

 

انتقال داده. اصطلاح انتقال داده به جریان اطلاعات از طریق شبکه اشاره دارد. همچنین به عنوان ارتباطات دیجیتال یا ارتباطات داده نیز شناخته می شود زیرا شامل انتقال و دریافت اطلاعات است.

 

مدیریت پایگاه داده. پایگاه داده مجموعه ای سازمان یافته از داده ها است که برای ساده سازی دسترسی، ذخیره سازی و مدیریت طراحی شده است. پایگاه های داده معمولاً از طریق یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) هماهنگ می شوند.

مروری بر صنعت فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات یک رشته به سرعت در حال رشد است. با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، انتظار می رود اشتغال در بخش کامپیوتر و فناوری اطلاعات بین سال های 2021 تا 2031 15 درصد رشد کند [1]. متخصصان فناوری اطلاعات این گزینه را دارند که تخصص‌های مختلفی را دنبال کنند، که تعدادی از آنها را در بخش‌های زیر بیان کرده‌ایم.

 

فناوری اطلاعات سلامت چیست؟

فناوری اطلاعات سلامت یا فناوری اطلاعات سلامت، زیرمجموعه ای از حوزه فناوری اطلاعات است. بر مدیریت و تبادل اطلاعات بهداشتی مانند سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR) و اسناد بیمه تمرکز دارد. نمونه‌هایی از کاربردهای فناوری اطلاعات سلامت شامل خدمات بهداشت از راه دور مانند قرارهای ملاقات آنلاین، برنامه‌ریزی برنامه‌ها و نسخه‌نویسی الکترونیکی است.

 

فناوری اطلاعات کسب و کار چیست؟

فناوری اطلاعات کسب و کار یا BIT زیر شاخه ای از فناوری اطلاعات است که بر کاربرد مفاهیم و روش های محاسباتی در شیوه های تجاری تمرکز دارد. هدف استفاده از فناوری های دیجیتال برای حل مشکلات تجاری و ساده سازی عملیات شرکت است. BIT می تواند از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت باشد، اما مشوق های رایج شامل اتوماسیون فرآیند و افزایش کارایی در ارتباطات بین کسب و کار (B2B) و تجارت با مصرف کننده (B2C) است.

 

فناوری سیستم های اطلاعاتی چیست؟

فناوری سیستم های اطلاعاتی مقوله ای فراگیر است که هم رشته های IT و هم IS را در بر می گیرد. متخصصان فن آوری سیستم های اطلاعاتی بر این تمرکز می کنند که چگونه سیستم های IT و IS می توانند به طور موثر با یکدیگر برای حل مشکلات و دستیابی به اهداف تجاری کار کنند. آنها هم فناوری را مدیریت می کنند که از سیستم های اطلاعاتی پشتیبانی می کند و هم افراد و فرآیندهایی را که آن فناوری را اجرا می کنند.

 

لینکهای مفید:

توپولوژی شبکه

رایج ترین نوع توپولوژی شبکه چیست؟

ابزارهای توپولوژی شبکه

توسعه نرم افزار

گروه خودروسازی سایپا

 

 

 

 

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 1

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 3
bike - Footer Dark 02 - 4