راه‌اندازی سامانه «جریان اقتصادی نوین»
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با اشاره به سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) گفت: این سامانه که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود، به صورت آزمایشی مشغول ثبت محصولات دانش بنیان شرکت‌ها است.

به گزارش خبرنگار مهر در دومین روز از اجلاس سه روزه روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از دو فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد که توسط محققان مستقر در پارک علم و فناوری خراسان رضوی توسعه یافته است. این فناوری ها شامل ارایه راهکار دسک‌تاپ ابری دانشگاهی و سیستم حفاظت از سرعت و لرزش و کاندیشن مانیتورینگ برای ماشین های دوار با حساسیت بالا در نیروگاه ها بود.

همچنین سجاد محمدعلی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در پنل فناوری این اجلاس اظهار داشت: برنامه راهبردی این معاونت شامل سه راهبرد اساسی خلق و توسعه فناوری، توسعه اقتصاد دانش بنیان و ترویج فناوری در جامعه فناوری کشور است.

محمدعلی نژاد ادامه داد: با وجود اقدامات زیاد برای توسعه فناوری در کشور، انسجام بین این اقدامات با توجه به ظرفیت نیروی انسانی و محدودیت منابع وجود ندارد. بیشتر نیروی دانشگاه‌ها به توسعه فناوری های موجود متمرکز است.

وی گفت: قصد داریم فناوری های پیشران یعنی هوش مصنوعی، کوانتوم و زیست فناوری را هم توسعه دهیم. پارک دانشگاه تربیت مدرس را نیز به عنوان پارک علم و فناوری معین
دبیرخانه رویش فناورانه تعیین کردیم.

معاون وزیر علوم ادامه داد: برخی کشورها اهداف مشخصی برای خود تعیین کردند و فناوری های مرتبط با آن را بر اساس پیچیدگی فناوری توسعه می دهند.

وی به تشریح برنامه های این معاونت پرداخت و گفت: آزمایشگاه کوچک ساخت دیجیتال یا فب لب ها برای توسعه فناوری مهم هستند، برای نمونه در آمریکا ۹۳ فب لب داریم که ۷۴ درصد در دانشگاه و بقیه در دستگاه ها یا پارک های علم و فناوری است. ورود به حوزه فب لب ها کمک می کند تک محصول اولیه و ارزیابی انجام شود.

محمدعلی نژاد در ادامه به سامانه جان (جریان اقتصادی نوین) اشاره کرد و گفت: این سامانه که به زودی راه اندازی می شود، به صورت آزمایشی مشغول ثبت محصولات دانش بنیان شرکت هاست و تاکنون ۵ هزار و ۲ محصول در آن ثبت شده است.

وی همچنین از ابلاغ آیین نامه ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان خبر داد و گفت: بر اساس این آیین نامه ظرفیت های مالکیت فکری مرتبط با پایان نامه سهم استاد و دانشجو و دانشگاه مشخص شده و قابل انتقال به شرکت های دانش بنیان است.

معاون فناوری وزارت علوم از تشکیل کارگزاری هایی برای تسهیل تجاری سازی محصولات خبر داد و گفت: آیین نامه ای را برای تجاری سازی به همه دانشگاه ها ابلاغ می کنیم که بر اساس آن کارگزارانی تشکیل می شود که حلقه اتصال دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با بازار و خارج از دانشگاه می شوند.

وی گفت: بر یک موضوع مشترک با وزارت کشور، معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت صمت کار می کنیم که هدف آن تکمیل زنجیره های ارزش راهبردی است تا زنجیره ارزش راهبردی فناوری یا صنایع مختلف کامل شود. برای این منظور در حال تدوین نقشه جامع هستیم تا به هر دانشگاه بر اساس ظرفیت ها، ماموریت زنجیره ارزش یک فناوری را بدهیم مثلا به دانشگاه یزد زنجیره ارزش راهبردی صنعت نساجی را می دهیم.

محمدعلی نژاد خاطرنشان کرد: قصد ما این است که برای حل مسائل واقعی کشور اقدام کنیم و با ماموریت گرایی مسایل خردشده را به دانشگاه ها ارجاع داده و به وظیفه ملی خود برای حل مسائل کشور عمل کنیم.

همچنین در این مراسم از محمدعلی نژاد برای تفاهم نامه با معاونت فرهنگی و کمک به توسعه فعالیت انجمن های علمی دانشجویی و از علیرضا زراسوندی مدیر کل دفتر پشتیبانی معاونت فناوری و نواوری وزارت علوم برای توسعه سامانه جان تقدیر شد.

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 1

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 3
bike - Footer Dark 02 - 4