در آمد از هوش مصنوعی

داده‌های بازار نشان می‌دهد که فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی در یک سال گذشته حدود 2.4 تریلیون دلار به ارزش شرکت‌های فناوری اضافه کرده است.

براساس گزارش شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی «اکسل پارتنرز» (Accel)، غول‌های فناوری در سال جاری میلادی به‌واسطه فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مولد، 2.4 تریلیون دلار به ارزش بازار خود اضافه کرده‌اند.

به گفته این شرکت، نزدک مرکب یا نزدک کامپوزیت به‌واسطه این فناوری در مدت زمان 18 ماه، حدود 80 درصد نسبت به بالاترین نقطه اوج خود افزایش پیدا کرده است.

شرکت سرمایه‌گذاری Accel در گزارش سالانه Euroscape ارزش سهام شرکت‌های بزرگ فناوری همچون اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون و انویدیا را نیز اعلام کرده که نسبت به سال گذشته میلادی به‌صورت متوسط، افزایش 36‌ درصدی را تجربه کرده است.

1234567.jpg - هوش مصنوعی بیش از 2.4 تریلیون دلار به ارزش بازار غول‌های فناوری اضافه کرده است - 1

رشد ارزش بازار غول‌های فناوری به‌واسطه هوش مصنوعی در سال 2023

انویدیا برای اولین‌بار در ایالات‌متحده به جمع شرکت‌های با ارزش تریلیون دلاری پیوسته است. غول تراشه اکنون بیش از یک تریلیون دلار ارزش دارد. تراشه‌های پرکاربرد انویدیا برای بسیاری از مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می‌شوند و با استفاده از تراشه‌های این شرکت می‌توان محتواهایی در مقیاس بزرگ ازجمله داده‌های آموزشی تولید کرد.

876543.jpg - هوش مصنوعی بیش از 2.4 تریلیون دلار به ارزش بازار غول‌های فناوری اضافه کرده است - 2

براساس داده‌های Accel، ارزش بازار بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان در سال 2023 در حدود 2.5 تریلیون دلار اضافه شده است. شاخص Euroscape Accel که مربوط به شرکت‌های مطرح درزمینه سرویس ابری و نرم‌افزارهای مرتبط با سرویس ابری (SaaS) مانند Salesforce ،Palantir و Unity می‌شود نیز در سال جاری میلادی حدود 29‌ درصد افزایش داشته است.

این درحالی است که سال گذشته میلادی وضعیت برای چنین شرکت‌هایی در حوزه سرویس‌های ابری و SaaS شرایط مناسبی نبود. به گفته Accel، پارسال شرکت‌ها شاهد کاهش ارزش 1.6 تریلیون دلاری بودند، ولی اکنون به‌نظر می‌رسد فشارها کمتر شده است.

8765432.jpg - هوش مصنوعی بیش از 2.4 تریلیون دلار به ارزش بازار غول‌های فناوری اضافه کرده است - 3

نمودارها نشان می‌دهد وضعیت فعلی نسبت به سال 2000 به‌شدت تغییر کرده است. زمان زیادی طول کشید تا شاخص نزدک به 80 درصد اوج خود بازگردد و اکنون بعد از سال 2021، حدود 18 ماه طول کشیده است تا وضعیت به نقطه فعلی برسد.

دیجیاتو

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 4

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 6
bike - Footer Dark 02 - 7