پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه ای سازمان یافته از اطلاعات یا داده های ساختاریافته است که معمولاً به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می شود. یک پایگاه داده معمولاً توسط یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می شود. با هم، داده ها و DBMS، همراه با برنامه های کاربردی مرتبط با آنها، به عنوان یک سیستم پایگاه داده نامیده می شوند که اغلب به یک پایگاه داده خلاصه می شود.

داده‌های موجود در رایج‌ترین انواع پایگاه‌های داده که امروزه در حال کار هستند، معمولاً در ردیف‌ها و ستون‌ها در یک سری جداول مدل‌سازی می‌شوند تا پردازش و پرس و جوی داده‌ها کارآمد باشد. سپس داده ها را می توان به راحتی در دسترس، مدیریت، اصلاح، به روز رسانی، کنترل و سازماندهی کرد. اکثر پایگاه های داده از زبان پرس و جو ساخت یافته (SQL) برای نوشتن و پرس و جو داده ها استفاده می کنند.

 

زبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) چیست؟

SQL یک زبان برنامه نویسی است که تقریباً توسط تمام پایگاه های داده رابطه ای برای پرس و جو، دستکاری و تعریف داده ها و برای ارائه کنترل دسترسی استفاده می شود. SQL برای اولین بار در IBM در دهه 1970 با اوراکل به عنوان یکی از مشارکت کنندگان اصلی توسعه یافت، که منجر به اجرای استاندارد SQL ANSI شد، SQL باعث ایجاد برنامه های افزودنی بسیاری از شرکت هایی مانند IBM، Oracle و Microsoft شده است. اگرچه امروزه SQL هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، زبان های برنامه نویسی جدید در حال ظهور هستند.

 

تکامل پایگاه داده

پایگاه های داده از زمان پیدایش در اوایل دهه 1960 به طور چشمگیری تکامل یافته اند. پایگاه داده های ناوبری مانند پایگاه داده سلسله مراتبی (که بر یک مدل درخت مانند تکیه داشت و فقط یک رابطه یک به چند را مجاز می دانست) و پایگاه داده شبکه (مدلی انعطاف پذیرتر که اجازه چندین رابطه را می داد) سیستم های اصلی بودند که برای ذخیره سازی استفاده می شدند. و داده ها را دستکاری کنید.

اگرچه ساده بود، اما این سیستم های اولیه انعطاف ناپذیر بودند. در دهه 1980 پایگاه داده های رابطه ای محبوب شدند و به دنبال آن پایگاه های داده شی گرا در دهه 1990 قرار گرفتند. اخیراً، پایگاه‌های داده NoSQL به عنوان پاسخی به رشد اینترنت و نیاز به سرعت و پردازش سریع‌تر داده‌های بدون ساختار پدید آمدند. امروزه، پایگاه‌های اطلاعاتی ابری و پایگاه‌های اطلاعاتی خودران، در مورد نحوه جمع‌آوری، ذخیره، مدیریت و استفاده از داده‌ها، راه جدیدی را ایجاد می‌کنند.

 

تفاوت بین پایگاه داده و صفحه گسترده چیست؟

پایگاه های داده و صفحات گسترده (مانند مایکروسافت اکسل) هر دو راه های مناسبی برای ذخیره اطلاعات هستند. تفاوت های اولیه بین این دو عبارتند از:

  • نحوه ذخیره و دستکاری داده ها
  • چه کسی می تواند به داده ها دسترسی داشته باشد؟
  • چه مقدار داده را می توان ذخیره کرد؟

صفحات گسترده در ابتدا برای یک کاربر طراحی شده بودند و ویژگی های آنها نشان دهنده آن است. آنها برای یک کاربر واحد یا تعداد کمی از کاربران که نیازی به دستکاری داده های بسیار پیچیده ندارند، عالی هستند. از سوی دیگر، پایگاه‌های داده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مجموعه‌های بسیار بزرگ‌تری از اطلاعات سازمان‌یافته را نگهداری می‌کنند – گاهی اوقات مقادیر بسیار زیادی. پایگاه های داده به چندین کاربر به طور همزمان اجازه می دهند تا با استفاده از منطق و زبان بسیار پیچیده به داده ها دسترسی سریع و ایمن داشته باشند و آنها را جستجو کنند.

 

انواع پایگاه های داده

انواع مختلفی از پایگاه های داده وجود دارد. بهترین پایگاه داده برای یک سازمان خاص بستگی به نحوه استفاده سازمان از داده ها دارد.

 

پایگاه های داده رابطه ای

پایگاه داده های رابطه ای در دهه 1980 غالب شدند. موارد در یک پایگاه داده رابطه ای به صورت مجموعه ای از جداول با ستون ها و ردیف ها سازماندهی می شوند. فناوری پایگاه داده رابطه ای کارآمدترین و منعطف ترین راه را برای دسترسی به اطلاعات ساختاریافته فراهم می کند.

پایگاه های داده شی گرا
اطلاعات در یک پایگاه داده شی گرا مانند برنامه نویسی شی گرا به شکل اشیا نمایش داده می شود.

پایگاه های داده توزیع شده
یک پایگاه داده توزیع شده شامل دو یا چند فایل است که در سایت های مختلف قرار دارند. پایگاه داده ممکن است بر روی چندین رایانه ذخیره شود، در یک مکان فیزیکی قرار داشته باشد، یا در شبکه های مختلف پراکنده شده باشد.

انبارهای داده
یک مخزن مرکزی برای داده ها، انبار داده نوعی پایگاه داده است که به طور خاص برای پرس و جو و تجزیه و تحلیل سریع طراحی شده است.

پایگاه های داده NoSQL
یک NoSQL یا پایگاه داده غیررابطه ای اجازه می دهد تا داده های بدون ساختار و نیمه ساختار یافته ذخیره و دستکاری شوند (برخلاف یک پایگاه داده رابطه ای، که تعریف می کند چگونه تمام داده های درج شده در پایگاه داده باید ترکیب شوند). پایگاه داده های NoSQL با رایج شدن و پیچیده تر شدن برنامه های کاربردی وب، محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

پایگاه داده های نموداری
یک پایگاه داده گراف داده ها را بر حسب موجودیت ها و روابط بین موجودیت ها ذخیره می کند.
پایگاه های داده OLTP پایگاه داده OLTP یک پایگاه داده سریع و تحلیلی است که برای تعداد زیادی از تراکنش های انجام شده توسط چندین کاربر طراحی شده است.
اینها تنها تعدادی از چندین ده نوع پایگاه داده هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. سایر پایگاه‌های اطلاعاتی کمتر متداول برای کارکردهای علمی، مالی یا سایر موارد بسیار خاص طراحی شده‌اند. علاوه بر انواع مختلف پایگاه داده، تغییرات در رویکردهای توسعه فناوری و پیشرفت های چشمگیر مانند ابر و اتوماسیون، پایگاه های داده را به مسیرهای کاملاً جدیدی سوق می دهد.

برخی از آخرین پایگاه های داده عبارتند از:

  • پایگاه های داده منبع باز
    سیستم پایگاه داده منبع باز سیستمی است که کد منبع آن منبع باز است. چنین پایگاه هایی می توانند پایگاه داده های SQL یا NoSQL باشند.
  • پایگاه داده های ابری
    پایگاه داده ابری مجموعه ای از داده ها است.

یک ساختار یا بدون ساختار، که بر روی یک پلت فرم محاسبات ابری خصوصی، عمومی یا ترکیبی قرار دارد.

دو نوع مدل پایگاه داده ابری وجود دارد:

سنتی و پایگاه داده به عنوان سرویس (DBaaS). با DBaaS، وظایف اداری و نگهداری توسط یک ارائه دهنده خدمات انجام می شود.

پایگاه داده چند مدل
پایگاه داده های چند مدلی انواع مختلفی از مدل های پایگاه داده را در یک صفحه پشتی یکپارچه و یکپارچه ترکیب می کنند. این بدان معنی است که آنها می توانند انواع مختلف داده را در خود جای دهند.

پایگاه داده سند/JSON
پایگاه داده های اسناد که برای ذخیره، بازیابی و مدیریت اطلاعات مبتنی بر سند طراحی شده اند، روشی مدرن برای ذخیره داده ها در قالب JSON به جای ردیف ها و ستون ها هستند.

پایگاه داده های خودران
جدیدترین و پیشگامانه ترین نوع پایگاه داده، پایگاه داده های خودران (که به عنوان پایگاه های اطلاعاتی مستقل نیز شناخته می شوند) مبتنی بر ابر هستند و از یادگیری ماشینی برای خودکارسازی تنظیم پایگاه داده، امنیت، پشتیبان گیری، به روز رسانی و سایر وظایف مدیریت معمولی که به طور سنتی توسط مدیران پایگاه داده انجام می شود، استفاده می کنند.

نرم افزار پایگاه داده چیست؟

نرم‌افزار پایگاه داده برای ایجاد، ویرایش و نگهداری فایل‌ها و سوابق پایگاه داده استفاده می‌شود که امکان ایجاد آسان‌تر فایل و رکورد، ورود داده‌ها، ویرایش داده‌ها، به‌روزرسانی و گزارش‌دهی را فراهم می‌کند. این نرم افزار همچنین ذخیره سازی داده ها، تهیه نسخه پشتیبان و گزارش، کنترل دسترسی چندگانه و امنیت را مدیریت می کند. امنیت پایگاه داده قوی امروزه به ویژه مهم است، زیرا سرقت داده ها بیشتر می شود. نرم افزار پایگاه داده گاهی اوقات به عنوان “سیستم مدیریت پایگاه داده” (DBMS) نیز نامیده می شود.

نرم افزار پایگاه داده مدیریت داده ها را ساده تر می کند و به کاربران امکان می دهد داده ها را به شکلی ساختاریافته ذخیره کرده و سپس به آنها دسترسی داشته باشند. معمولاً یک رابط گرافیکی برای کمک به ایجاد و مدیریت داده ها دارد و در برخی موارد، کاربران می توانند پایگاه داده های خود را با استفاده از نرم افزار پایگاه داده بسازند.

 

سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) چیست؟

یک پایگاه داده معمولاً به یک برنامه نرم افزاری جامع پایگاه داده نیاز دارد که به عنوان سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) شناخته می شود. یک DBMS به عنوان یک رابط بین پایگاه داده و کاربران نهایی یا برنامه های آن عمل می کند و به کاربران اجازه می دهد تا نحوه سازماندهی و بهینه سازی اطلاعات را بازیابی، به روز رسانی و مدیریت کنند. یک DBMS همچنین نظارت و کنترل پایگاه‌های داده را تسهیل می‌کند و انواع عملیات اداری مانند نظارت بر عملکرد، تنظیم و پشتیبان‌گیری و بازیابی را امکان‌پذیر می‌سازد.

برخی از نمونه‌های نرم‌افزار پایگاه داده یا DBMS محبوب عبارتند از: MySQL، Microsoft Access، Microsoft SQL Server، FileMaker Pro، Oracle Database و dBASE.

ادامه این مقاله را در لینک زیر بخوانید:

پایگاه داده MySQL

لینکهای مفید:

انواع پایگاه داده

طراحی پایگاه داده

آنچه باید درباره توسعه پایگاه داده بدانید

قرایند توسعه پایگاه داده

گروه خودروسازی سایپا

مطالب مرتبط

fasa logo 3 - Footer Dark 02 - 2

فسا با انجام پروژه های متعدد و ارائه راه حل های مورد اعتماد در حوزه های صنعتی، بیمه ای، خدمات ارزش افزوده، حمل و نقل هوشمند و مراکز داده، امنیت و تجهیز ساختمان ها تبدیل به یکی از فعالترین شرکت های مطرح در فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح مطلوب فناوری و تکنولوژی روز شده است.

 اطلاعات تماس آدرس: تهران – بلوار میرداماد – خیابان کازرون – خیابان نیکنام – پلاک ۱۰


 ایمیل: info@fasatech.com

 تلفن: 5 -26424001-021خدمات

• تولید و توسعه نرم‌افزار(IS)

• شبکه و زیرساخت(IT)

• برنامه‌ریزی منابع انسانی(EPR)

• امنیت اطلاعات و ارتباطات

• تامین تجهیزات و سخت‌افزار

• تامین منابع انسانی متخصصلینک‌های مرتبط

car - Footer Dark 02 - 4
bike - Footer Dark 02 - 5