امروزه با افزایش جمعیت در سطح جهان، افزایش تعداد صنایع با آلودگی بالا، تخریب‌های بی‌رویه در مناطق بکر طبیعت و بسیاری از عوامل دیگر، شاهد از بین رفتن محیط‌زیست پیرامون خود هستیم.

اما در سال‌ها اخیر با پیشرفت‌های تکنولوژی در علوم مختلف، دولت‌های در مجامع بین‌المللی تصمیم به اتخاذ قوانینی جهت به‌کارگیری هرچه بیشتر فناوری توسط دولت‌ها و شرکت‌های مختلف گرفتند.

اکنون دغدغه محیط زیستی و عواملی که باعث از بین رفتن طبیعت می‌شوند، تأثیر خود را به‌طور کامل نمایان ساخته است. ازاین‌رو کمپانی‌های مختلف تصمیم به ایجاد فناوری‌هایی با مبنای، هم‌پوشانی هرچه بیشتر با محیط‌زیست را در دستور کار خود قراردادند.

اما هزینه‌های بالا در توسعه صنایع مرتبط با این حوزه، عزم راسخ تولیدکنندگان برای تبدیل کردن زمین به یک منبع حیات سالم را، ناامید نساخت.

دریکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های سالیانه خودرو که در ژنو برگزار شد. شرکت‌های مختلف از سراسر دنیا به ارائه محصولات خود درزمینهٔ خودرو و تکنولوژی‌های دوستدار محیط‌زیست پرداختند. اما در این نمایشگاه یکی از محصولات تحسین همگان را برانگیخت و موردتوجه خاص رسانه‌ها و عموم مردم قرار گرفت.

کمپانی گودیر (Good Year) که یکی از معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده تایرهای خودرو در سراسر جهان است، این بار با رونمایی از جدیدترین طرح خود، باعث به وجود آمدن ورطه‌ای جدید در این صنعت گشت.

این شرکت با ایجاد فنّاوری‌های همگرا با محیط‌زیست خود را به‌عنوان یک برند شاخص و یکی از حامیان بزرگ تکنولوژی‌های دوستدار طبیعت به همگام معرفی نموده است.

ازاین‌رو نمایشگاه خودرو ژنو شاهد یکی از خلاقانه‌ترین و پیشرفته‌ترین دستاوردهای تکنولوژیک کمپانی Good Year بود، تکنولوژی به نام تایرهای اکسیژنی.

کمپانی Good Year با طراحی نوعی لاستیک که با بالاترین استانداردهای محیط زیستی طراحی‌شده است، سعی در ایجاد روندی متفاوت در تولید این قطعه در انواع خودروها را دارد.

این لاستیک‌ها دارای دورنگ متنوع در قسمت حاشیه‌های خود می‌باشند. این طراحی و رنگ به دلیل ایجاد نقطه قوتی متفاوت ازنظر هنر بصری ایجاد گشته است. البته دلیل دیگر این انتخاب یعنی رنگ ترکیبی، امکان تولید الکتریسیته توسط این تایرها می‌باشد.

این لاستیک‌ها قادر می‌باشند تا، با استفاده از ایجاد تنش و کرنش سطح برخورد با لاستیک به میزان قابل‌توجهی برق تولید کنند، که این برق در خود تایرها به‌عنوان نمایی زیبا از خودرو قابل‌استفاده است.

به‌طور مثال خودرویی که از این فناوری در بدنه خود بهره برده باشد، در هنگام ترمز با انتقال این دستور به سنسورهای موجود در تایر باعث روشن شدن آن‌ها می‌گردند.

اما این امکانات باوجود کاربردی بودن در سطح بالا، منطق اصلی طراحی این تایرها نبوده است. کمپانی Good Year به‌منظور کمک به محیط‌زیست و پاک‌سازی آ از آلودگی‌های ناشی از عوامل جانبی خودرو اقدام به طراحی و ساخت این مدل از لاستیک‌ها نمود.

ویژگی اصلی این تایرها تولید اکسیژن می‌باشد، که نحوه عملکرد آن بدین‌صورت است که،  این تایرها دی‌اکسید کربن موجود در هوا را با استفاده از گیاهانی مانند خزه که درون لاستیک‌ها تعبیه‌شده به خود جذب نموده، سپس با تصفیه این مواد باعث پاک‌سازی هوای اطراف خود می‌گردد و اکسیژن حاصل از این تصفیه را به هوا بازمی‌گرداند، ازاین‌رو تایرهای گودیر را می‌توان به‌عنوان لاستیک‌هایی با بالاترین ضریب کیفیت هم‌پوشانی با طبیعت دانست.

همچنین مدیر ارشد فناوری این کمپانی بر اساس تحلیل اطلاعات خود از نحوه خروجی اکسیژن حاصل از تصفیه تایرهای خود در این نمایشگاه خاطرنشان کرد که: “در شهری با مقیاس 2.5 میلیون خودرو می‌توان 3000 تن اکسیژن را تولید و 4000 تن دی‌اکسید کربن و مواد مخرب محیط زیستی دیگر که در هوا وجود دارد را به خود جذب کرد.”

همچنین آقای کریس دالانی مدیر این کمپانی در ادامه این سخنان افزود: “این فناوری با استفاده از منابع طبیعی باعث افزایش 40 درصدی عمر این تایرها شده و با تأثیری 25 برابری نسبت به نمونه‌های موجود در بازار باعث کاهش آلودگی در شهرهایی که به بن‌بست راهکاری جهت کاهش خودرو رسیده‌اند، کمک شایانی خواهد نمود.”

از نکات هم دیگر در این پروژه می‌توان به قابلیت بازیافت این لاستیک‌ها اشاره نمود. جنس این لاستیک‌ها در قسمت آج تایر از کائوچو بازیافتی می‌باشد، یعنی در صورتیکه این تایرها حتی در طبیعت هم رها شوند، قابلیت بالاترین جذب بدون آلودگی با محیط‌زیست را خواهند داشت. همچنین در قسمت سنسوری این تایرها از هوش مصنوعی برای ارسال اطلاعات تایر و نحوه پروسه تصفیه سازی تایر به راننده اشاره کرد.

از خصوصیات جالب در این طراحی می‌توان باقابلیت مقاومت در برابر ساییدگی و پنچری در این طرح اشاره کرد، به‌طوری‌که امکان ترکیدن و پنچری تایرها به صفر می‌رسد.

این تایرهای باقابلیت‌های منحصربفرد خود تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها در دسته‌بندی لاستیک‌های مورداستفاده در صنعت خودروسازی و صنایع مشابه بدل گشته است. ازاین‌رو در آینده نه‌چندان دور شاهد فراگیر شدن این نوع از تایرها در برندهای مختلف خودروسازی خواهیم بود.

پاسخ خود را بیان کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here