از ابتدای بشریت تا امروز بشر همیشه در تلاش به رسیدن به قلمرویی فراتر از شرایط حال خود بوده است. انسان با نگاه به آسمان درصدد فتح این جهان بی انتها بوده و با گذشت قرن ها متوالی از این تفکر با وجود تمام موانع و سختی ها به این مهم دست پیدا کرد.

امروزه مردم با طرز تفکری جدید و با مشاهده پیشرفت های فوق العاده در زمینه های مختلف تکنولوژی بالاخص در زمینه های هوایی و فضایی، سعید در ایجاد بستری برای بکارگیری بعضی از این فناوری ها در سطح تکنولوژی های زمینی را دارند.

یکی از نکات حائز اهمیت ارتباط تنگاتنگ صنایع خودروسازی و صنایع هوایی با یکدیگر بوده است. در نگاه ایجاد ساختاری ثابت از یک سو و از سوی دیگر ایجاد مکانیزم هایی مشابه در قسمت های مختلف باعث ایجاد رابطه ای بر پایه ساختاری مشابه در مکانیزم هایی کاربردی آنها کرده است.

جالب است این نکته را بدانید که بزرگترین کمپانی های خودروسازی امروزی، کمپانی های بوده اندکه صنعت اصلی آنها در اعصار گذشته در حوزه ساخت هواپیما بوده است.

شرکت BMW را می توان در اصل یک تولید کننده موتور هواپیما دانست، که شروع کار خود را قبل از جنگ جهانی اول آغاز کرد. این کمپانی تا جایی پیشرفت داشت که در جنگ جهانی اول و دوم به عنوان یکی از پیشتازان تولید موتورهای هواپیمایی در صنایع نظامی استفاده می شده است.

شرکت Fiat از ایتالیا نمونه دیگر این تمثیل است که، در جنگ جهانی دوم با ساخت هواپیماهای نظامی به کمک ارتش خود شتافته بود. حتی شرکت های لاکچری در صنعت خودروسازی مانند Rolls Royce نیز از قاعده مستثنی نبوده و کار خود را با تولید موتور هواپیما شروع کرده است.

از نمونه های آسیایی این تمثیل می توان به شرکت میتسوپیشی می توان اشاره کرد که، در جنگ جهانی دوم مسئول ساخت یکی از افسانه ای ترین هواپیماهای قرن اخیر یعنی هواپیما Zero Fighter بوده است.

همانطور که میبینید ارتباط تنگاتنگ تولید کنندگان در صنایع هواپیماسازی و خودروسازی باعث شده تا، حتی بعد از تغییر رویه این کمپانی ها همچنان به دنبال راهی برای ایجاد بالاترین سرعت در سطح زمین برای خودروهای خود باشند.

از این رو شرکت های مختلف تصمیم گرفتند تا، با بکارگیری کانسپت هایی از موتورجت و استفاده از آن در حالت هایی استاندارد ولی با بسیار بالاتر از حد معمول، به این رویای بشریت که پرواز با سرعت بالا بر روی زمین بود، جامعه عمل بپوشانند.

یکی از مدل های موفق در زمینه تولید خودروهای مجهز به موتور جت که با همکاری کمپانی های Ferrari و Rolls Royce میسر گردید. در این پروژه فراری با ساخت ماشینی با بدنه ای کاملا منحصربفرد از نظر پوشش و ایجاد بستری با بالاترین قابلیت آیرودینامیکی ممکن در قسمت خود، به همراه موتور جتی که توسط کمپانی Rolls Royce مختص این پروژه طراحی شده بود، به عرصه ظهور رسید.

بنابر گفته های مدیر این پروژه: “این پروژه با نام که با نام “جنون” معروف است، طی ۱۲ سال کار مداوم شکل گرفته است. در قسمت طراحی بدنه به دلیل فشار بالایی که موتور جت و فشارهای ناشی از آن حاصل می شود شرکت Ferrari اقدام به طراحی پوششی خاص از جنس فایبرگلس نمود که پس از ۵ سال این قسمت به اتمام رسید. بخش طراحی اگزوز از جنس استیل برای خروجی گازهای موتور نیز زمانی به مدت ۲ سال را وقف خود نموده است.”

اما نکته حائز اهمیت در تفاوت میان هواپیما در قسمت موتورهای درون سوز خودرو می باشد. در قسمت طراحی خودرو چرخ های عقب با پهنای بیشتری طراحی گشته تا بتواند علاوه بر حمل وزن، بالانس خودرو را نیز در سرعت های بالا حفظ کند.

پس از نشستن در این خودرو شما دیگر قادر نخواهید بود که تفاوت ماشین و هواپیما را تشخیص دهید.

اما برای درک بهتر از نحوه کارکرد موتورهای جت مقالات فراوانی تعبیه شده است. اما درک نحوه کارکرد موتور جت در دنیای واقعی و به دور از لغات آکادمیک نیاز به بستر فراوانی دارد که، برای اکثریت مردم قابل انجام نیست. از این رو تیم تولید محتوا سعی کرده است که، با ایجاد یک شبیه سازی نحوه عملکرد موتورهای جت را به شما مخاطبان گرامی آموزش دهد.

شبیه سازی موتور جت (۲)

شبیه سازی موتور جت (۳)

 

پاسخ خود را بیان کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here